Aki igazán kíváncsi Miamira, az sajnos nem ebből a cikkből (s nem is a csatolt videóból) fogja megismerni ezt a várost. Dél-Florida legnépesebb települése sokkal többet érdemel, de ez alkalommal csak azt a félnapos utat tudom bemutatni, amit bérautónkkal a Fort Lauderdale-i repülőtértől a Miami közepén lévő Óceánjáró Terminálig tettünk meg. Ezen a januári napon az időjárás nem igazán kedvezett, szinte egész nap borongós, csöpögős volt az ég. Amit futólag mindenképpen észrevettünk, hogy nyolc évvel korábbi ittjártunkhoz képest mind Miami Beach, mind pedig Miami (ez két külön város) tovább fejlődött. Ha valaki estleg nem tudná, Miami nem a fővárosa, de még csak nem is a legnagyobb városa Florida-államnak: az USA legdélibb államának székhelye ugyanis Tallahassee, a legnépesebb pedig Jacksonville (bár az elővárosokkal együtt azért Miami viszi a prímet!).
Miamiban 2008-ban robbanásszerű építkezési láz kezdődött, aminek eredményeként mára a városnak közel harminc felhőkarcolója van. A belvárost főként bankok, nemzetközi vállalatok székhelyei és menő szállodák népesítik be, de a part közelében sorra épülnek a luxuslakásoknak helyet adó toronyépületek is.
A hitelesség kedvéért azért hozzá kell tenni, hogy Miami külsőbb részein, vagy elővárosaiban autózva óriási kontraszt látszódik a jómódúak és a szegényebbek között (és ez szinte mindegyik amerikai nagyvárosról elmondható). Itt talán azért szembetűnőbb a kép, mert az igen nagyszámú kubai és latin-amerikai bevándorlónak köszönhetően helyenként pontosan olyan érzése van az embernek, mintha az USA helyett mondjuk Guatemalában járna. Ha a szomszéd várost, Miami Beachet is beveszzük a képbe, akkor a látvány még élesebben válik el: a tengerparti üdülőváros a dúsgazdag, északról jött amerikaiak és a tehetős bevándorlók lakhelye, jachtkikötőkkel, golfpályákkal, luxushotelekkel, míg Miami-külsőn vannak olyan negyedek is, ahol a hozzá nem szokott turista bizony komolyabban félni kezd.
Visszatérve a belvároshoz: a város közepét jelentő Bayfront parktól nem messze vezet át a híd a Dodge Islandra, ahol zsinórban sorakoznak a hatalmas hajók. Miami kikötője az utóbbi két évtizedben az óceánjáró üdülőhajók fővárosává vált, mind utasszámban, mind pedig az itt megforduló hajók számában az előkelő világelső pozíciót élvezi.
A Carnival Breeze hajóval mi is ebből a kikötőből indultunk egy karib-tengeri utazásra.