A kubai fővárosban sétálva az embernek az a benyomása, mintha időutazáson venne részt, első ránézésre itt 60 éve egyszerűen megállt az idő! Alaposabban szemügyre véve a dolgokat azért látszik fejlődés és érződik a változás szele. A szigorú korlátozások pár évvel ezelőtti enyhítésének megvannak az eredményei:
az eddiginél is több külföldi turista, óceánjáró luxushajók a kikötőben (mi is egy Nyugat-Karibi hajóútra indultunk innen az MSC Opera óceánjáróval) a korábban ütött-kopott amerikai cirkálók felújítva és ezer színben tündölködve járnak az utakon, sőt (és sajnos) egyre több közöttük a korszerű európai és ázsiai gyártmány.
Az itt élők valószínűleg nem lelkesednének ezért, de turista-szemmel nézve mégis az a véleményem, hogy Havannát jobb lenne meghagyni egy különleges skanzennek, bár egy alapos felújítás ettől még ráférne…
Ez egyébként helyenként már megkezdődött, a belváros számomra például egy viszonylag rendezett, kulturált város képét keltette.
Kattints a képek nagyításhoz!
Persze ízlések és pofonok! Egy ott turistáskodó honfitársunk például szörnyűlködve beszélt az általa tapasztalt nyomorrol, amit a kommunizmus átható jelenlétével hozott összefüggésbe, pedig szerintem gsm-hoesjes.nl50 off promo codefake gold watches ebben nincs igaza: a karibi, latin-amerikai térség legtöbb városában (köztük olyan, a kommunistasággal nehezen összefüggésbe hozható országokban mint pl. Jamaika, Honduras, vagy Haiti) a kubainál sokkal borzalmasabb állapotok uralkodnak.
A képeket, illetve a videót megtekintve ki-ki maga is véleményt alkothat erről.
Akinek kevés ideje van a kubai fővárosra, annak az egyre dráguló oldtimeres városnézések alternatívájaként ajánlani tudom a városközpontból (Parque Central) induló hop on hop off emeletes buszokat, amelyek 20 percenként követik egymást (a 20 percet azért érdemes csupán hozzávetőlegesen értelmezni). Elég messzire elvisz, tehát viszonylag széles merítést ad Havanna látnivalóiból. Az alábbi videó ennek a busztúrának az útvonalát mutatja be.