Szeretném cáfolni a Kínáról még mindig sokakban élő sztereotípiát: nem igaz, hogy szürke egyenruhás szegény kínaiak egy tál rizsért robotolva állítják elő az iPhone-okat és világ összes gagyiját a világ jómódban élő része számára! Még szerencse, hogy manapság már a szélesebb közönség előtt is egyre ismertebbé (sőt menőbbé) váló kínai tech-cégeknek köszönhetően kezd árnyalódni az iménti hamis kép, de azt még mindig kevesen hiszik el (hacsak nem a saját szemükkel látták), hogy legalábbis a nagyvárosokat illetően Kína már a fejlett világ része, ahonnan Magyarország is csak egy elmaradott provinciának tűnik. Az általam legkedveltebb példa annak érzékeltetésére, hogy micsoda irgalmatlan tempójú a fejlődés, hogy amíg 2007-ben a nagysebességű (250-300 km/h-re képes) vasútvonalak hossza még csak 80 kilóméter volt (Peking és Tiencsin között), addig 2017-re ez 26.000 km-re bővült, ami több, mint a világ összes egyéb TGV-je, Shinkanzenje és ICE-vasútja együttvéve. Magyarán, amíg mi felépítünk egy darabka 4-es metrót, addig a kínaiak szinte az összes nagyvárosukat csúcskategóriás szuperexpresszekkel kötik össze: a Pekingtől 2.400 km-re lévő Hongkongba például 8 óra 50 perc alatt lehet elérni vasúton. Elképesztő!
Erre a szédületes tempóra Guaugzhou (ismertebb nevén Kanton) is tud példával szolgálni. Egyrészt ide is közlekedik a szuperexpressz, másrészt a városközpontban a járókelőnek néha olyan érzése van, mintha egy felhőkarcolókkal teli észak-amerikai, vagy japán metropolisz venné körül. Az egészet színesíti, hogy a meleg, de csapadékos klíma hatására az üveg és acéltömbök között mindenfelé buja növényzet virul.
A város nem csak a nemzetközi üzletembereknek és kereskedőknek nyújt kiaknázandót, hanem az egyszeri turista számára is akad itt minden, a bevásárlási lehetőségek széles tárházától a modern és a régi életmódot egyaránt tükröző negyedeken át a kantoni konyha különlegességéig és buddhista szentélyek, emlékhelyek sokaságáig.
Nem árt tudni, hogy tizennyolc kínai városban – Kanton is ezek között van – élni lehet a 72 órás vízummentes tranzitálási lehetőséggel. Fontos feltétel, hogy csak az adott város közigazgatási határán belül szabad tartózkodni (nem lehet továbbutazni Kínán belül), valamint hogy az ország ahonan érkeztél, valamint a továbbutazás célországa nem lehet azonos. Arra is figyelni kell, hogy a be- és kilépés csak ugyanazon a repülőtéren lehetséges. Sanghajban, valamint a szomszédos Jiangsu és Zhejiang tartományokban 2016 óta hatnaposra emelkedett a vízummentes tranzittartózkodás ideje.